Аюрведа: «сестра» йоги
Що собою являє аюрведична медицина
У перекладі з санскриту Аюрведа означає «знання принципу життя» або «значення життя» («āyus» - довге життя, «veda» — знання). Базові процедури індійської медицини широко застосовуються в медичних практиках різних країн: дієти, обливання, ванни, масаж, голковколювання і фізіотерапія, діагностика по пульсу і подиху і т. д. Також індійська медицина має на увазі не тільки фізичні вправи, фізіотерапію і дієтологію: хірургічні, фармакологічні та офтальмологічні практики аюрведи теж були запозичені сучасними медиками різних країн.
Аюрведична медицина грунтується на п'яти елементах природи: космосі, повітрі, вогні, воді і землі. У людському організмі вони поєднуються у вигляді 3-х компонентів, званих «доші» (це вата, пітта і капха (каффа – в деяких джерелах)). Всі ці доші мають тісний зв'язок з компонентами природи і функціями організму людини і відповідають певній конституції тіла людини. Якщо баланс дошей дотриманий – людина здорова.
Наприклад, вата (космос і повітря) відповідає за м'язи і суглоби, дихання і роботу серця, а також функції нервової системи. Пітта (вода і вогонь) відповідає за травлення, обмін речовин, стан шкіри і інтелект, управляє емоціями. А капха (вода і земля) контролює імунну систему та фізичну структуру тіла, а також ряд емоцій. Якщо в одному з дошей відбувається дисбаланс – то людина захворює.
Для чого використовують аюрведу в Європі та Україні
З допомогою аюрведи можна лікувати різні хвороби: за допомогою лікарських трав, дієтичного харчування, фізичних навантажень і духовних практик. З допомогою аюрведичної медицини можна підтримувати здоров'я, зменшити негативну дію стресу, покращити свою фізичну форму і гнучкість, поповнити запас життєвих сил.Йога і медитація не тільки розслаблюють і покращують стан тіла, а також ефективні при лікуванні артритів, бронхіальної астми, гіпертонії, артриту, порушення постави і т. д. Аюрведа в комбінації з медикаментозним лікуванням допоможе в лікуванні застарілих хронічних хвороб.
Чи є протипоказання для аюрведичної медицини
Як аюрведичні трави або фізіопроцедури, так і традиційні і звичні нам ліки і маніпуляції можуть мати протипоказання і володіють побічним ефектом. Наприклад, на деякі трави або масла може бути алергічна реакція, а лікувальний масаж протипоказаний при гострих інфекціях або простудних захворюваннях, при менструації у жінок і т. д.Тому при вирішенні захопитися індійськими методами лікування завжди потрібно проконсультуватися з вашим терапевтом або сімейним лікарем, а вчитель по йозі, масажиста або «травнику» завжди слід розповідати про своїх наявних захворюваннях або проблеми зі здоров'ям.
Автор: Світлана Євсєєва
© Медичний портал Здоровий-Інфо