Аюрведа і серцево-судинні захворювання
Сьогодні дисбаланси серцево-судинної системи очолюють список причин смертності людей. Великою мірою це обумовлено тим, що в сучасному світі, важливіше особистий успіх, ніж єднання з іншими людьми. Образно кажучи, люди страждають і вмирають від «розбитого» серця і духовного голоду. В аюрведі серце прийнято вважати місцем обителі свідомості і душі, місцем проживання нашого істинного «я». У давнину говорили: «Як людина мислить у своєму серці, такий він і є». Почуття, які ми відчуваємо у своєму серці, і є мірилом того, хто ми насправді є. Тому захворювання серця, перш за все, відображають глибинні проблеми особистості.
До хвороб серця відносяться різні дисбаланси: серцеві болі, стенокардія, аритмія, гострі порушення коронарного кровообігу, а також міокардит та серцево-судинна недостатність. Часто людина відчуває надмірне відчуття серцебиття, оніміння або сильний біль у грудях, у спині між лопаток, віддає, як правило, у ліву руку. Можуть відзначатися також ціаноз (синюшність губ і мови), задишка, кашель, блювота, втрата свідомості.
До захворювань серця призводять вроджена чи спадкова схильність, придушення емоцій, надмірне напруження і неспокій, неправильне харчування, фізичні та емоційні травми. Ревматичні захворювання і розлади печінки можуть ускладнюватися захворюваннями серця. Нерідко причинами захворювань є стрес і емоційна травма.
Аюрведа ділить всі серцеві хвороби на три типи в залежності від розбалансованою доші.
Серцеві захворювання вата-типу проявляються серцебиттям, відчуттям перебоїв у роботі серця, відчуттям оніміння та стиснення у грудях, а також болями в області серця пульсуючого, ломить або вибухового характеру. Людина скаржиться на безсоння, задишку, сухий кашель і запори, його дратують шум і гучна мова. Нерідко навколо очей з'являються темні кола. Напади зазвичай виникають після перевтоми на роботі або надмірних фізичних навантажень. Відзначаються занепокоєння, боязливість, страх, тривога, іноді непритомність, після яких зазначені симптоми посилюються. Серцевими захворюваннями Вата-типу частіше страждають в літньому віці, коли тканини висушуються і тверднуть кровоносні судини.
Серцеві захворювання пітта-типу проявляються відчуттям печіння і «тліючого спека» в області серця, приступами пітливості, відчуттям жару у всьому тілі. Особа зазвичай червоне, очі почервонілі і запалені, бувають запаморочення, інколи з втратою свідомості, при цьому шкіра і очі бліднуть або жовтіють, може спостерігатися блювота з жовчю або кислим вмістом. Є схильність до носових та інших кровотеч. В емоційній сфері переважають дратівливість, гнівливість зі спалахами люті, що ще більше погіршує стан.
Серцеві захворювання капха-типу проявляються відчуттям тяжкості і оніміння в області серця, застійними явищами, скупченням слизу в грудях, кашлем, підвищеним слиновиділенням, відсутністю апетиту, нудотою, іноді блювотою, а також занепадом сил, надмірною сонливістю, відчуттям отупіння зі зниженням ясності мислення. Більш характерні такі емоції, як жадібність, прихильність, небажання розлучатися з чим би то не було.
Загальні принципи лікування хвороб серця зведені до балансу вати, пітти і капхи в серце. Насамперед необхідний тривалий відпочинок або, принаймні, зниження активності, як фізичної, так і розумової, з виключенням всякого напруження і неспокою. Потрібно відновити зв'язок зі своїм серцем і усвідомити справжню мету свого життя. Корисні йога і медитація, максимально впорядкований ритм життя, хороше спілкування і оточення.
З трав, які використовує аюрведа для досягнення балансу особлива роль відводиться Арджуні (Terminalia arjuna), яку ще називають «хранитель серця». Вона надає виражену лікувальну дію при всіх серцевих захворюваннях, балансує роботу серця і легенів, стимулює кровообіг, зміцнює серцевий м'яз, зупиняє кровотечі і сприяє загоєнню тканин. Арджуна діє збалансовано на всі три доши. Зазвичай його готують з дхі або приймають разом з ним. Також арджуна хороша при всіх видах серцевої недостатності.Арджуна добре поєднується з ашвагандою і гуггулом.
Інші препарати, використовувані для балансу серцево-судинної системи:
Арджунаришта – форма приготування у вигляді трав'яного вина, одержуваного в результаті ферментації Арджуни. Підтримує, живить та зміцнює серцевий м'яз, стимулює циркуляцію крові, підсилює приплив кисню до серця.
Абана — знижує рівень холестерину, тригліцеридів і ліпопротеїнів, мають малу щільність, і відновлює рівень високоякісного ліпопротеїну, що володіє кардіопротектівним дією. Абана також зменшує скупчення холестеринових бляшок. Крім того, Абана зменшує чутливість серця до адренергическому порушення. Знімає біль, відновлює серцевий ритм.
Хридаяамрит — аюрведична формула трав для забезпечення оптимального рівня холестерину. Допомагає знизити рівень холестерину і тригліцеридів у крові, нормалізує співвідношення холестерину і лецитину, покращує загальний стан організму. Стимулює кровообіг, у тому числі і коронарний кровотік.
Арджуна входить до складу практично всіх комбінованих аюрведичних препаратів, що використовуються для балансу серцево-судинної системи. Але особливо слід відзначити ефективність аюрведичній формули Н-91, виробництва компанії Indian Pharmaceutical Co (IPC). Це справжній захисник і охоронець серця, препарат подовжує життя. Крім арджуни до складу входять відомі вам прабхакар і сарпагандха. А також інші трави і мінерали, балансуючі роботу серця: ашвагандха, джатаманси, шиладжит, гуггул. Абсолютно унікальний склад і дає такий очікуваний ефект при лікуванні не тільки серцево-судинних дисбалансів, але і інших проблем, які, як правило, часто поєднуються з хворобами серця. Н-91 чудово впливає на холестерин крові, очищаючи судини, заспокоює і відновлює нервову систему, знімає ментальне напруга і протистоїть стресу. Аюрведична практика підтверджує високу ефективність і безпеку в повсякденному застосуванні.
Добре діють на роботу серця такі спеції, як імбир, кардамон і кориця, особливо корисні при дисбалансах вати і капхи. Ці спеції покращують кровообіг, допомагають контролювати емоції, дають спокій в серці. Особливими властивостями володіє сандал. Ефірне масло з нього використовується для заспокоєння і охолодження серця.
- Консультація лікаря Аюрведи Кириці Геннадія в КиєвіКириця Геннадій, закінчив Кишинівський медичний інститут (терапевт) і більше 20 років вивчає і практикує Аюрведу. Проходив навчання в Індії. Дуже добре опанував пульсової діагностикою (наді вигьян) і проводить повноцінні аюрведичні консультації.